O świadczeniach i pracy Działu Fizjoterapii Powiatowego Szpitala w Iławie rozmawiamy z Magdą Błaszkowską, fizjoterapeutką i Kierownikiem Działu
— Jako fizjoterapeuci przywracamy sprawność fizyczną i eliminujemy dolegliwości bólowe związane z układem ruchu, ale też zapobiegamy postępowi oraz nawrotom choroby poprzez edukację i profilaktykę. A z dolegliwościami bólowymi zgłaszają się do nas coraz to młodsi pacjenci — mówi Magda Błaszkowska, fizjoterapeutka z Powiatowego Szpitala w Iławie.
— Jakie usługi świadczy Dział Fizjoterapii przy Powiatowym Szpitalu w Iławie?
— Dział Fizjoterapii przy Powiatowym Szpitalu w Iławie świadczy kompleksowe usługi. Wykonujemy szerokie spektrum zabiegów w zakresie fizjoterapii. Prowadzimy terapię indywidualną w zespołach bólowych różnego pochodzenia, dysfunkcjach ortopedycznych, neurologicznych i wielu innych. Oferowane w naszych gabinetach metody pomagają w zwalczaniu schorzeń układu ruchu, odzyskiwaniu sprawności po urazach ortopedycznych i przy dysfunkcjach kręgosłupa, eliminowaniu skutków kontuzji sportowych oraz leczeniu chorób neurologicznych. Prowadzimy fizjoterapię pediatryczną dla najmłodszych pacjentów. Podejmujemy się rehabilitacji dzieci od pierwszego miesiąca życia. Fizjoterapia pediatryczna obejmuje głównie neurorozwojową ocenę i terapię niemowląt oraz korekcję wad postawy i skolioz. Świadczymy też usługi z zakresu fizjoterapii uroginekologicznej, która obejmuje diagnostykę, badanie funkcjonalne oraz terapię wielu problemów ze strony miednicy mniejszej — głównie kobiet, ale też mężczyzn i dzieci. Wykonujemy też kompleksową terapię przeciwobrzękową. Obejmuje ona manualny drenaż limfatyczny, kompresjoterapię oraz ćwiczenia pacjentów z obrzękami, głównie kończyn górnych i dolnych, ale może też dotyczyć pozostałych części ciała. W ofercie działu fizjoterapii jest również terapia manualna, którą wykonuje się w leczeniu dolegliwości bólowych, ograniczeniach ruchomości, w doznanych urazach, kontuzjach oraz po operacjach i zabiegach. To bardzo skuteczne działanie, polegające na połączeniu leczenia diagnostycznego i terapeutycznego zaburzeń narządu ruchu. Jeśli chodzi o masaże, te również są w wachlarzu naszych usług. Najczęściej wykonywane są masaże lecznicze, ale oferujemy też masaże relaksacyjne, np. bańką chińską, gorącymi kamieniami czy
bambusami. Oprócz tego sięgamy również po zabiegi z zakresu fizykoterapii, w tym falę uderzeniową oraz kinesiotaping, dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów leczniczych. Podczas terapii wprowadzamy też edukację oraz profilaktykę, co jest bardzo istotnym czynnikiem skuteczności fizjoterapii.
— Jakim sprzętem dysponujecie?
— Posiadamy nowoczesny sprzęt z zakresu fizykoterapii oraz kinezyterapii. Jest to m.in. fala uderzeniowa, wykorzystywana w wielu schorzeniach i dysfunkcjach. Wykonujemy też zabiegi w zakresie elektrolecznictwa, laseroterapię, ultradźwięki, krioterapię miejscową, pole magnetyczne niskiej częstotliwości. Dysponujemy też sprzętem z zakresu kinezyterapii. W chwili obecnej czekamy na system rehabilitacji funkcjonalnej z wykorzystaniem sprzężenia zwrotnego biofeedback. Zabiegi z zakresu fizykoterapii obejmują szerokie spektrum działania: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przyspieszają regenerację po urazach i zabiegach operacyjnych, usprawniają krążenie obwodowe, działają rozluźniająco czy też wpływająca wiele procesów tkankowych.
— A jak doświadczona jest Państwa kadra?
— W Dziale Fizjoterapii przy Powiatowym Szpitalu w Iławie znajdziecie Państwo doświadczonych fizjoterapeutów, którzy pracują z pacjentami o różnorodnych potrzebach. Fizjoterapeuci naszego działu to wysokiej klasy specjaliści w różnych dziedzinach. Wszyscy są magistrami fizjoterapii, posiadają certyfikaty ukończenia wielu specjalistycznych kursów i cały czas się szkolą. Jest to prężna, stale rozwijająca się kadra z doświadczeniem. Mogę szczerze przyznać, że stanowimy naprawdę dobry i zgrany zespół.
— Czy można się do Państwa zgłosić także na tzw. usługi świadczone komercyjnie, bez skierowania?
— Tak, jest taka możliwość. Jeśli pacjent chce skorzystać z fizjoterapii komercyjnie, nie jest konieczne skierowanie. Usługi komercyjne są świadczone poza limitem i kolejką oczekujących na skierowania refundowane przez NFZ. Fizjoterapeuci mają odpowiednią wiedzę i uprawnienia do wykonania takich zabiegów bez zlecenia lekarza. W tym celu należy skontaktować się z naszą rejestracją. Nie wszystkie zabiegi i terapie dostępne w naszym dziale są refundowane przez NFZ. Korzystając z fizjoterapii komercyjnie pacjent ma możliwość skorzystać z każdej dostępnej u nas usługi w terminie i czasie uzgodnionym z terapeutą. W ofercie działu fizjoterapii posiadamy bony upominkowe na wybrane usługi fizjoterapeutyczne, które można sprezentować bliskiej osobie. Doświadczony, profesjonalny i życzliwy personel, nowoczesny sprzęt oraz przyjazne wnętrza zachęcają do skorzystania z usług w naszym dziale.
— Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna? To podobno nowość…
— Fizjoterapia uroginekologiczna jest w naszym kraju młodą dziedziną fizjoterapii, która zyskuje coraz większą popularność pacjentów w każdym wieku. Jest ważną częścią profilaktyki i edukacji zdrowotnej zarówno kobiet, ale też coraz częściej mężczyzn i dzieci. Poprzez edukację, profilaktykę oraz zwiększanie świadomości możemy zminimalizować bądź nie dopuścić do wielu problemów ze strony miednicy mniejszej. Obecnie największą grupą odbiorców są kobiety w okresie ciąży oraz po porodzie. Fizjoterapia jest też bardzo pomocna u osób z nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządów, przed i po zabiegach ginekologicznych, jako terapia wspomagająca w endometriozie czy bolesnych miesiączkach, w zespołach bólowych miednicy. Cieszy się też wzrastającą popularnością u mężczyzn, głównie po prostatektomii oraz w zaburzeniach oddawania moczu i problemach zaparciowych dzieci.
— Czy Polacy są zdrowym narodem? Jak to widzi fizjoterapeuta?
— Niestety nie przodujemy w rankingach w tym temacie… Na przestrzeni czasu sporo zmienia się w tej kwestii na plus, ale cały czas sytuacja pozostawia wiele do życzenia. Na ogólny stan zdrowia wpływ ma wiele czynników, w tym np. styl życia, nieodłącznie związany z aktywnością fizyczną. Brak ruchu, siedzący tryb życia, przeciążenie pracą, stres oraz często nadwaga to czynniki, którym należy się mocno przyjrzeć. Musimy pamiętać, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko występowania groźnych chorób cywilizacyjnych. Niepokojący jest fakt, że zgłaszają się do nas coraz to młodsi pacjenci z różnymi dolegliwościami bólowymi, spowodowanymi bardzo często przeciążeniem pracą oraz brakiem aktywności fizycznej. Napewno zwiększa się świadomość zdrowotna, ale musimy robić wszystko, aby przyczyniać się do poprawy stanu zdrowia Polaków. Jako fizjoterapeuci przywracamy sprawność fizyczną i eliminujemy dolegliwości bólowe związane z układem ruchu, ale też zapobiegamy postępowi oraz nawrotom choroby poprzez edukację i profilaktykę.
— Dlaczego wybrała Pani swój zawód? Co w nim sprawia Pani największą radość?
— Od zawsze lubiłam aktywność fizyczną i jednocześnie interesowała mnie medycyna. Wiedziałam też, że chcę pracować z ludźmi i pomagać im. Gdy spotkałam się z zawodem fizjoterapeuty, zrozumiałam, że to jest to, co chcę robić w życiu. Największa radość jest wtedy, gdy przyczynię się do zniesienia lub złagodzenia bólu oraz pomogę przywrócić pacjentowi sprawność. Jest to budujące i daje ogromną radość i satysfakcję z pracy.
Rozmawiała Magdalena Maria Bukowiecka
Dział Fizjoterapii:
(89) 644 96 29
Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.