Choć szpital to nie firma, to rozwój właśnie Szpitala Powiatowego w Iławie może zaimponować niejednemu dynamicznie rozwijającemu się przedsiębiorstwu.
Kogo potrzebuje jeszcze placówka do pełni sukcesu?
Choć iławski szpital powiatowy już posiada wszystkie atuty do sprawowania wzorcowej jakości opieki nad pacjentem, to ciągle rozwija żagle. – Dlatego jednym z naszych priorytetów jest wzmocnienie kadry, zarówno pod względem liczby, jak i jakości. W końcu szpital to nie same mury i sprzęt, bo ten, nawet najlepszy, sam z siebie nikogo nie wyleczy – obrazuje dyrektor szpitala Jacek Zachariasz.
Placówka poszukuje lekarzy psychiatrów, anestezjologów, pediatrów, a przede wszystkim ordynatora pediatrii oraz pielęgniarek na każdy oddział. A szpital posiada 16 oddziałów. Każdy z nich ma już na koncie duże osiągnięcia. Np. oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej wykonuje innowacyjne zabiegi, jak endoproteza kciuka czy endoprotezoplastyka biodra. O ile sama endoplastyka nie jest niczym innowacyjnym, to w iławskim szpitalu robiona jest innowacyjną metodą, która zapewnia kilkukrotnie niższe prawdopodobieństwo zwichnięcia protezy, szybszy powrót do pełnej sprawności poprzez uzyskanie prawidłowego balansu mięśni miednicy. A z racji mniejszej inwazyjności zabiegu, pacjent odczuwa tym samym znacznie mniej dolegliwości bólowych. Niższe jest też ryzyko infekcji około operacyjnych.
Oddział Ginekologiczno-Położniczy szpitala jest wyposażony w sprzęt dla dzieci, które rodzą się z komplikacjami. To m.in. respiratory, maszyna do wspomagania oddychania CPAP, inkubatory, kardiomonitory, defibrylatory, aparaty USG czy pompy infuzyjne. – Sprzęt, który posiadamy, już teraz pozwoliłby nam wejść na drugi stopień opieki nad noworodkiem.
Obecnie jesteśmy na pierwszym stopniu, ale to tylko kwestia czasu – zapewnia Jacek Zachariasz.
Szpital rozszerzył też ofertę świadczeń o kompleksową diagnostykę genetyczną chorób nowotworowych oraz posiada w ofercie rehabilitację kardiologiczną i neurologiczną. – U nas kolejki do tych usług, w przeciwieństwie do innych placówek, nie są długie – zauważa.
Oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym, wśród fachowców oceniany jest jako jeden z najlepszych w województwie.
– Podejmujemy ciężkie przypadki udarów mózgu. To jedna z głównych przyczyn śmiertelności i w tym przypadku liczy się każda minuta, żeby pacjent został jak najszybciej zdiagnozowany i natychmiast rozpocząć proces leczenia. My dajemy taką gwarancję – podkreśla dyrektor.
W szpitalu zainicjował też powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego na Oddziale Psychiatrycznym. – Rozbudowany zostanie oddział dzienny i zwiększy się liczba łóżek oraz personelu, w tym psychologów, terapeutów, asystentów zdrowienia – wylicza. Kolejnymi osobami, które mogą dołączyć do zespołu iławskiego szpitala są asystenci zdrowienia.
A co specjalistom oferuje sam szpital?
Bezpieczne warunki pracy, odpowiednio wysokie wynagrodzenie, dodatki szkoleniowe i systemy wsparcia personelu. Ale też i inne życiowe czynniki, wśród których jest m.in. lokalizacja z nową siecią drogową. Iława sprawnie skomunikowana jest z każdym z dużych miast. Dodatkowo jest kluczowym węzłem przesiadkowym sieci kolejowej. Jeśli do tego dodać urok samego miasta i jego atrakcje, nie powinno dziwić, że są już przypadki i takich specjalistów, którzy wybrali Iławę na miejsce zamieszkania.
Wyjątkowe położenie nad najdłuższym jeziorem w Polsce nie pozostawia żadnych pytań.
Tekst: Ewelina Zdancewicz
Artykuł ukazał się magazynie: Made in Warmia & Mazury (wydanie luty – marzec 2023)
Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.