Szanowni Państwo,
zbliżają się święta – dlatego warto przypomnieć najważniejsze kwestie związane z opieką medyczną w czasie dni wolnych od pracy.
Zasady korzystania z Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do 8.00 dnia następnego.
Pomoc świadczona jest punktach nocnej opieki i nie jest związana z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, do którego jesteśmy zapisani. Pacjenci w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia mogą korzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej opieki, a także w uzasadnionych przypadkach – zamówić wizytę domową. Informację o tym, gdzie w danym rejonie sprawowana jest nocna
i świąteczna opieka lekarska i pielęgniarska, pacjent może uzyskać u swojego lekarza rodzinnego,
a także w oddziale wojewódzkim NFZ lub jego delegaturze. Świadczenia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej są bezpłatne dla osób ubezpieczonych lub uprawnionych i udzielane
bez skierowania.
Opieka pielęgniarska
W dni ustawowo wolne od pracy, po godzinie 18.00 pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego w POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę
w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta. W tej sprawie należy wcześniej skontaktować się
z pielęgniarką.
Pogotowie ratunkowe
Pod numer alarmowy powinniśmy telefonować w przypadku zagrożenia życia lub gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia. Numery alarmowe to – 999 lub 112. Przyjmujący zgłoszenie dyspozytor potrafi ocenić czy stan zdrowia pacjenta wymaga wysłania karetki, czy też odesłania do nocnej opieki wyjazdowej lub ambulatoryjnej.
Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR)
Wizyta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym powinna mieć miejsce wyłącznie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub stanach nagłych mogących prowadzić do istotnego uszczerbku zdrowia, np. utrata przytomności, nagły ostry ból brzucha, nasilone duszności, krwotoki, nagłe reakcje uczuleniowe, rozległe oparzenia itp. W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym nie można uzyskać wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym, rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia, skierowania do specjalisty, badań dodatkowych i konsultacji specjalistycznych, zaleconych przez lekarza leczącego.
Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.